Azure Active Directory Connect Kurulumu | Azure AD Connect Bölüm-1

By | 13 Mayıs 2017

Merhabalar;

Bu yazımızda Azure AD Connect aracının kurulumundan bahsediyor olacağız. Ama öncesinde Azure AD Connect nedir ? Ne işe yarar ? Biraz bundan bahsedelim. Bildiğiniz üzere artık tüm OnPremise yapılarda, bir takım hizmetlerin bir şekilde buluta taşınması veya bulut servisleri ile bir şekilde haberleşmesi ihtiyaçlarımız arasına bulunmaktadır. Peki bulut tarafından aldığımız hizmetleri nasıl yönetebiliriz, kendi OnPremise yapımız ile nasıl entegre ederiz, güvenliğini nasıl sağlarız sorunusu kendimize sorduğumuzda işte ilk akla gelen Microsoft Azure AD Connect çözümü olacaktır.

Azure AD Connect aracı ile tüm Local Active Directory yapımızı, bulut tarafında bize ait olan Azure Active Directory hizmeti ile entegre edebilir, kullanıcılar, gruplar, gibi bir çok objeyi bulut tarafına sync edebiliriz. Böylelikle bulut hizmetlerinden faydalanan kullanıcılarımız, kullanmak istediği her uygulama için (e-posta, word, excel, onedrive, skype for business etc.) sadece Local Active Directory bilgilerini kullanarak uygulamalarına login olabilecekler ve hatta SSO özelliğine sahip olabilecekleridir.

 

Şimdi Azure AD Connect aracının ön gereksinimleri ve kurulum aşamalarına geçebiliriz.

Azure AD Connect aracını Windows Server 2008 ve sonrası tüm işletim sistemlerine kurabiliriz. Azure AD Connect her ne kadar bir Domain Controller üzerinde çalışıyor olca bile her zaman stand alone bir sunucu kullanmamız daha sağlıklı olacaktır. Çok fazla donanım gereksinimine ihtiyacımız olmadığından dolay, sadece işletim sistemi diskine sahip olan ve 4 GB memory barındıran bir sunucu üzerine kurabiliriz.

Azure AD Connect’in en son sürümünü Office 365 Portal üzerinden indirebileceğinizi gibi aşağıda ki linktende indirebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=47594

İndirdiğimiz setup bir kenarda durusun çünkü öncesinde Office 365 portalımızını Active Directory eşitlemesi için hazırlıyor olacağız. Öncelikle O365 portalına giriyoruz ve aşağıda ki gibi Active Users > More > Directory Synchronization adımlarını takip ederek hazırlık aşamasına geliyoruz.

İlgili menüye girdikten sonra kuruluşunuz büyüklüğü hakkında bir takım bilgiler istenecektir. Örneğin kaş kişiyi buluta taşıyacaksınız gibi. Seçim yapıp ilerliyoruz.

Bir sonraki adımda Azure AD Connect sunucunuz üzerinde olması gereken ön gereksinimlerin kontrolü sorulacaktır. Eğer bu etkinleştirme işlemini Azure AD sunucunuz üzerinde yapıyorsanız ve tüm gereksinimler tamamlanmış ise ‘ileri’ butonunu tıklayarak bir tarama işlemi yapıp sunucunuzu kontrol edebilirsiniz. Fakat bu doğrulama işlemini, örneğin kendi pc nizde yapıyorsanız ve Azure AD Connect sunucunuzu daha sonra hazırlayacaksanız bu admında ‘el ile devam et’ seçeneğini seçebilirsiniz.

Sihirbaz bazı adımlarda bir takım bilgiler verebilir, bazı adımlarda ise sizden aksiyon isteyebilir. Eğer daha önceden etki adınızı O365 Portal üzerine tanımladıysanız, tüm etki alanlarınızı eklediğinizi ve doğruladığınızı seçerek devam edebilirsiniz. Burada Office 365 Etki Alanı Doğrulama hakkındaki yazımızı bulabilirsiniz.

Yine yönergelerde size IDFix aracının olup olmadığını ve bunu kurmak istediğiniz sorulacaktır. IDFix aracı buluta sync olacak kullanıcı veya objelerin sağlık durumlarını gösteren bir aractır. Burada IDFix hakkındaki yazımızı bulabilirsiniz. Herhangi bir yükleme yapmadan ilerliyoruz.

Sonraki aşamada yine daha önce linkini verdiğimiz Azure AD Connect sunucusunun linki bulunmaktadır. Dilersek indirme işlemini buradan da gerçekleştirebiliriz.

Sonrasında sihirbaz yine bazı adımlarda bizi bilgilendiriyor olacak. Sihirbaz, etkinleştirmenin doğru olup olmadığı veya kullanıcı lisans atama işlemleri gibi bilgilendirmeler sunacaktır. Bu işlemlere yazımızın diğer bölümlerinde değiniyor olacağız. Bir kaç tıklama sonunda artık hazır olduğumuz görebiliyoruz.

Son dediğimizde sihirbaz yaptığımız işlemlerin sonucunda bize aşağıdaki gibi bir çıktı sunacaktır.

Böylelikle Office 365 üzerinde dizin eşitleme hizmetini etkinleştirmiş olduk. Yazımızın bir sonraki kısmında OnPremise sunucumuz üzerine Azure AD Connect aracını kurup yapılandırıyor olacağız.

Azure Active Directory Connect Kurulumu (Azure AD Connect) Bölüm-2

Teşekkür Ederim.

Cüneyt E. ORHUN

Senior Microsoft Solutions Consultant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir